GÜNCEL DUYURULAR

Duygu yüklü bir belgesel buluşması...

21.02.2018

GitarLive'da geçtiğimiz Pazar (18 Şubat 2018) gösterilen belgesel, üç tarihi projenin aktörlerini yıllar sonra yeniden bir araya getirdi. İşte 8 yıl öncesine uzanan bu ilham verici sürecin bol fotoğraflı öyküsü...

GitarLive’ın düzenleyicileri arasında olduğu ISCMS etkinlikleri sırasında filizlenip günümüze uzanan sanat yolculukları ve dostluklar yeni meyveler vermeye devam ediyor. İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olduğu yılın en yaratıcı müzik festivali seçilen ISCMS 2010’un hazırlık sürecinde proje direktörü Dost Kip’le temasa geçen Kanadalı/İtalyan yönetmen Giulia Frati, çekmeyi planladığı belgesel için “Seyyar Satıcılar Sahnede” konserinden ilham almıştı.

Frati, şehrin işitsel zenginliğinin önemli bir parçası olan seyyar satıcı seslerinin kısılmasına tepki içeren bu konserin 6 ay öncesine uzanan hazırlık sürecinden başlayıp, uzun yıllar boyu sürdürdüğü çekimlerle iki farklı belgesel filme imza attı. Uluslararası festivallerde büyük ilgi gören ve odaklandığı seyyar satıcılar üzerinden kentsel dönüşümün sosyolojik etkilerine değinen “Istanbul Echoes(İstanbul Yankıları) adlı uzun metrajlı belgesel, bu yılki !f Istanbul’da da “!f Yeni” kategorisinde izleyicilerle buluştu.